تبلیغات
برای ظهـور... - نقد فیلم ارباب حلقه ها
 
                                                        
درباره ما


سردبیران پژوهش ها : محمد بصیرزاده و وحید غفوری
نشان ما
نظرسنجی
شما چه مطالبی را بیشتر می پسندید؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
مهدویت امام زمان (عج)

الهم عجل ولیک الفرج

درباره ارباب حلقه ها گفتنی بسیار زیاد است. چند تكه كوچك از بررسی هایی كه دیگران كرده اند می آورم تا ان شاء الله در آینده نقد جامع و همه جانبه ای بر این فیلم بنگارم.   ابتدا نقد خبرگزاری مهر را می اورم كه واقعا خواندنی است:

ارباب حلقه ها و پایان تاریخ به روایت مسیحیت صهیونیستی

خبرگزاری مهر،گروه فرهنگ و هنر: ارباب حلقه ها رمان سه جلدی جی . آر. آر. تالکین که در دهه شصت نوشته شده است در حال و هوای تبلیغات پایان دوران(آخرالزمان)، در سال 2000 از بایگانی کتابخانه اکسفورد بیرون کشیده شد و بر اساس آن، سه فیلم ساخته شد. قسمت سوم "ارباب حلقه ها (بازگشت پادشاه) به کارگردانی پیتر جسکون و بازیگری الیجا وود، ویگومورتنسن، کریستوفرلی و... محصول 2003 نیوزیلند می باشد. روایت ها به طور موازی از یک مبدا شروع می شود و متوازن پیش می رود.  مرکزیت فیلم ، پایتخت گوندور است که در محاصره نیروی سیاهی ( سارون ) قرار گرفته است. کندالف ( کاهن و ضامن صلح و نور ) با تلاش زیاد سعی می کند به ارتش شکست خورده گوندور نیروی تازه ای ببخشد.او در این راه از کمک پادشاه ( روهان ) که جنگاورانش را برای شکست در بزرگترین نبرد تاریخ گوندور گسیل می دارد نیز برخوردار است....

ارباب حلقه ها و پایان تاریخ به روایت مسیحیت صهیونیستی

خبرگزاری مهر،گروه فرهنگ و هنر: ارباب حلقه ها رمان سه جلدی جی . آر. آر. تالکین که در دهه شصت نوشته شده است در حال و هوای تبلیغات پایان دوران(آخرالزمان)، در سال 2000 از بایگانی کتابخانه اکسفورد بیرون کشیده شد و بر اساس آن، سه فیلم ساخته شد. قسمت سوم "ارباب حلقه ها (بازگشت پادشاه) به کارگردانی پیتر جسکون و بازیگری الیجا وود، ویگومورتنسن، کریستوفرلی و... محصول 2003 نیوزیلند می باشد. روایت ها به طور موازی از یک مبدا شروع می شود و متوازن پیش می رود.  مرکزیت فیلم ، پایتخت گوندور است که در محاصره نیروی سیاهی ( سارون ) قرار گرفته است. کندالف ( کاهن و ضامن صلح و نور ) با تلاش زیاد سعی می کند به ارتش شکست خورده گوندور نیروی تازه ای ببخشد.او در این راه از کمک پادشاه ( روهان ) که جنگاورانش را برای شکست در بزرگترین نبرد تاریخ گوندور گسیل می دارد نیز برخوردار است.

 بدست گرفتن شمشیر شکسته نجات بخش که ترمیم یافته است " آراگون" را در مرکز توجهات قرار می دهد تا بعد از نبردها و همچنین انداختن حلقه انگشتری ( مظهر قدرت) در آتش مذاب توسط " فرودو" به نام پادشاهی بی پایان تاجگذاری کند و صلح ابدی را بر کره زمین حاکم گرداند. در زمانی که فرودو موفق می شود عامل تباهی زورمندی را نابود کند - عاملی که می تواند از انگشتی به انگشت کس دیگری فرو رود و جهان را با هوس های فردی غرق در سیاهی کند- آراگون تاجگذاری  می کند و آغاز حکومت او صلح را به ارمغان می آورد . اقوام شرکت کننده در جنگ بزرگ به وطن شان مراجعه می کنند و گندالف ( کاهن) غایب می شود.

 از دهه هفتاد سینمای هالیوود ساختن فیلم هایی که " آخرین جنگ سرنوشت ساز بشریت " یا همان " آرماگدون " ARMAGEDON  را در بر بگیرد در دستور کار تولید های خود قرار داده است. "ارباب حلقه ها : بازگشت پادشاه" در ادامه  زنجیره تولید فیلم های " آخر زمانی " است .

به گزارش "مهر" هنگامی که در اوایل دهه هشتاد " کارتر" به تمامی نیازهای صهیونیست ها پاسخ در خور انتظارشان را نداد لابی صهونیستی " ایپک " آمریکا او را به نفع رونالد ریگان از هواداران مسیحیان صهیونیست در انتخابات شکست دادند. همزمان لشکر کشی رژیم صهیونیستی  به لبنان شروع شد و فرآیند  سلسله جنایت های صهیونیست ها را ابعادی دیگر بخشید . در لبنان دهه هشتاد تجسم عینی مسیحیان صهیونیست ( فالانژیست ها) به قدرت رسیدند و از خود تاریخی ننگین بر جای گذاشتند. همین روند تعویض ریاست جمهوری در آمریکا بامحاکمه و خلع ید " بیل کلینتون" بوسیله ایپک تکرار شد و مسیحیان صهیونیست آمریکا با دار و دسته بوش جنگ خاورمیانه را با اشغال افغانستان و عراق شروع کردند. مسیحیان  صهیونیست  که تحت تاثیر عقاید مذهبی خود، تفسیری مذهبی از جنگ درخاورمیانه ارایه می دهند، جنگ عراق را پیش زمینه حوادث قبل از ظهور مسیح می نامند. این گروه که بوش  و کابینه اش از معتقدین به آن هستند با مطالعه جزء به جزء کتاب مقدس ( عهد قدیم وجدید ) و با تکیه بر عصمت حرفی آن ، وقایع آینده را پیش گویی و تفسیرمی کنند. همین عقیده ویژه است که این گروه را از دیگراندیشمندان مسیحی متمایز می سازد.

پایه اعتقاد نوین این مکتب در قرن نوزدهم و تحت تاثیر نگرش ویژه به کتاب مقدس ( عهده قدیم و جدید ) شکل گرفت. براساس اعتقادات آنها ،تاریخ بشریت به هفت عصر (دوره ) تقسیم می شود. به گفته آنان در حال حاضر جهان درحال پشت سر گذاشتن دوره ششم حیات تاریخی خود و آماده شدن برای ورود به عصر هفتم که همان ظهور مسیح است می باشد.

بر اساس پیش گویی های آنان در عصری که ما زندگی می کنیم ، فجایع بی سابقه و حوادث بسیاری اتفاق می افتد که در نهایت به آخرین جنگ سرنوشت ساز یا همان آرما گدون منتهی می شود. در این جنگ مسیح دشمنان خود را از بین برده و سلطنت هزار ساله خود را برپا می کند . به همین  دلیل به پیروان این عقیده  " هزاره گرا" گفته می شود . اکثر طرفداران این مکتب که بالغ بر 12 میلیون نفر هستند  در آمریکا مستقر می باشند . عده ای از آنها کرسی های کنگره و پست های مختلف سطوح گوناگون را در دولت کنونی آمریکا در اختیار دارند.

مسیحیان صهیونیست عقیده دارند که براساس پیش گویی ها اشغال عراق پیش زمینه وقایع قبل از ظهور مسیح بدست آنان اعتقاد راسخی به پیش گویی های مطرح شده در کتاب " مکاشفات یوحنا" ( عهد جدید ) دارند. علیرغم متن بسیار مبهم و نمادین این پیش گویی ها در کتاب مقدس ، فصل های مربوط به عراق روشن تر آمده است. در کتاب مقدس عراق بانام " بابل" معرفی شده است. با وجود اینکه در طول تاریخ ، عراق بارها مورد هجوم بیگانگان غربی قرار گرفته است ، مسیحیان صهیونیست عقیده دارند که تصرف عراق توسط آمریکا با ظهور مجدد مسیح مرتبط است و طرح تقسیم عراق به سه ناحیه ، احتمالا با عبارت " و شهر بزرگ به سه قسم منقسم گشت..." منطبق است . این گروه لشگری از کشیشان صهیونیست را به عراق فرستاده اند تا مردم عراق را متقاعد کنند تصرف کشورشان ، امر محتوم الهی بوده است و در پیش گویی های کتاب مقدس به صراحت به آن اشاره شده و آنها باید آن را بپذیرند.

 در فیلم " ارباب حلقه ها : بازگشت پادشاه" 8 دقیقه بعد از آغاز فیلم " پپین" با نگاه کردن به " گوی آتشین" که گندالف آن را به پارچه می پیچید تا چشمی به آن نیفتد، آینده را می بیند و از تصرف شهر در آینده مطلع می شود و آن را به گندالف  بازگو می کند. این رازی است که گندالف از مدت ها قبل بر وقع آن آگاه است . همان رازی که مسحیان صهیونیست سعی در ترویجش دارند. در این فیلم "گندالف" قدرت اساطیری بینش الهام یافته دارد و کسی است که باید زیر نظرش حلقه به مذاب انداخته شود و پادشاهی اراگون اعاده شود ، موجودی نمایانده می شود که از ازل تا ابد جهان را آگاه است و تولد و نوجوانی و جوانی نداشته  همیشه سپید موی  دانا و توانا بوده است و در آخر فیلم هم همچون ناظری بی طرف از چشم ها پنهان می شود . این ویژگی ها سخن او را برای مخاطب  اثر گذار و ماندگار می کند .

 در این میان بر اساس عقاید مسیحیان صهیونیست بسیاری از متون کتاب مقدس و ازجمله سرود مذهبی " خرقیال نبی " که در عهد عتقیق آمده است به لزوم تجمع یهودیان در فلسطین و تشکیل حکومت یهودی اشاره می کند.  آن ها عقیده دارند که یهودیان باید به سوی فلسطین مهاجرت کنند تا نقش خود را در وقایع ظهور مسیح ایفا نمایند . ابزار سینما می تواند در قالب طرح یک درام  زمینه ساز قبول این حرکت جمعی د دهه های آتی باشد .

 به گزارش "مهر" جماعت مسیحیان صهیونیست شامل ده ها انجمن است که مهمترین آن " سفارت مسیحیت" واقع دراورشلیم ، به شمار می آید. مسیحیان صهیونیست بر اساس مطالب کتاب " سفر پیدایش تورات " تلاش می کنند تاحکومت اسراییل را از نیل تا فرات گسترش دهند. تورات ، سفر پیدایش ، باب پانزدهم ، ردیف 18 : "در آن روز خداوند با ابراهم  عهده بست و گفت: این زمین را از نهر مصر تا به نهر اعظم ( یعنی فرات ) به نسل تو بخشیدم ." به همین علت است که مسیحیان صهیونیست پا به پای " ایپک " AipAc ؛ لابی یهودیان آمریکا با فرآیند صلح خاورمیانه به شدت مخالف اند و از دولت اسراییل می خواهند که سرزمینی های اشغالی را یکپارچه سازد.

مسیحیان صهیونیست  همچنین به دلیل اعتقاد خود مبنی بر ساخت معبد سلیمان واینکه معبد سلیمان در زیرمسجد الاقصی واقع است سعی در تخریب مسجد الاقصی دارند. براساس اعتقاد آنان ، مسیح پس از ظهور در معبد سلیمان نماز می گذارد، پس مسیحیان باید تا زمان ظهور مسیح مراسم عبادی و قربانی کردن خود را مطابق شریعت موسی در معبد سلیمان تمرین کنند.

 آنان جنگ با مسلمانان را حتمی می دانند و صلح را قبل از ظهور مجدد مسیح امکان ناپذیر ارزیابی می کنند. " یت  رابرتسون" کشیش مسیحی صهیونیست عقیده دارد: " وضعیت جهان ، نباید به سوی صلح و بهبود حرکت کند، جهان را باید به سمت بدترین شرایط ممکن سوق داد. مسیحییان باید بیاموزند که چگونه موجب تاخیر ظهور مسیح نشوند. بنابراین حتی مسیحیان نباید نگران آسیب های  زیست میحطی باشند، زیرا براساس پیش گویی ها، این امر مقدمه ظهور مسیح است ."

کشیش دیگر مسیحی صهیونیست " جیم رابرتسون " که یک کانال تلویزیونی نیز در اختیار دارد می گوید:  قبل از ظهور مسیح صلحی وجود ندارد و تا قبل از ظهور مسیح هر تلاشی برای صلح ، بی معنی و بر خلاف گفتار خداوند مسیح است " یکی دیگر از واعظان مسیحی صهیونیستی ،" استراسبورگ " که سرپرست یکی از سایت های اینترنتی  جمع آوری و بررسی و تطبیق وقایع پیش از ظهور را به عهده دارد می گوید: "من از واقعه یازدهم سپتامبر بسیار خوشنود شدم ومومنین به علت جو عمومی  حاکم به دروغ از وقوع این حادثه اظهار تاسف کردند. اما آنان از عمیق وجودشان ایمان دارند که این حادثه خواست آنان که همان ظهور مسیح است را محقق می سازد. "

جستجوی نشانه های تفکر صهیون در آثار سینمایی  شائبه درگیری  جستجوگران در میان توهم توطئه  را ایجاد می کند . این همان تصوری است که صاحبان رسانه و سرمایه گذاران تولید برنامه های تلویزیونی و فیلم های سینمایی با رویکرد مورد نظر  سعی در ترویج و گسترشش دارند. اما آنچه مسلم است سینما بویژه در هالیوود ابزار موثری  برای پیشبرد اهداف کلان سیاست مداران است . هنوز افزایش تولیدات ضد اسلامی را در اواخر دهه 70 و تداوم این تولیدات ا طی بیش از دو دهه فراموش نکرده ایم . فیلم های  پرمخاطبی که مسلمانان را تروریسم ، بی منطق ، غیر اجتماعی و خطرناک به تصویر می کشید . فیلم هایی که در حرکتی آرام  مردم دنیا را برای برداشتن گام بزرگ در خاومیانه آماده کرد . تا جایی که لشگرکشی بی منطق غرب به سرزمین محرومی چون افغانستان با کمترین واکنش جهانی روبرو شد ، حرکتی که در عراق تداوم پیدا کرد . مردم دنیا که بیش از 20 سال تنها از طریق رسانه های هدفمند و سینما با کشورهای اسلامی و مسلمانان آشنا شده بودند خیرخواهانه و انسان دوستانه قتل عام و ویرانی را در خاورمیانه به نظاره نشستند . همانطور که " گراهام فرانکلین" در مورد نیروهای  اعزام شده به عراق گفته است : " آنها به عراق رفته اند تا به عنوان یک مسیحی عشق و علاقه خود رابه مردم نشان دهند و آنها این کار را  با نام مسیح انجام می دهند ".

 تا قبل از حرکت نظامی آمریکا و حمایت غرب سخن گفتن از ایجاد فضای ضد اسلامی در فیلم های آمریکایی نیز توهم توطئه تلقی می شد ، گذشت  زمان نشان داد که  قتل عام ، ویرانی و مرگ توهم توطئه نیست ، اما کار سینما در عرصه سیاست های کلان  ایجاد توهم خیرخواهانه است . 

امروز نیز به نظاره نشسته ایم که چگونه تاریخ گذشته توسط سینما ، این رسانه ماندگار در ناخودآگاه انسان تحریف می شود و چگونه آینده تاریخ  زمینه سازی می شود . آیا مخاطب امروز سینما با مخاطب دیروز تفاوت دارد ؟ آیا می توان گفت فیلم های تجاری و جذاب دیگر بستر مناسبی برای تبلیغ پنهان نیست ؟ آیا سینما بر محور هالیوود با ساختن فیلم سینمایی ، انیمیشن و مستند  آتش  تهیه ، توپخانه هیچ حرکت جهانی دیگری  را تامین نمی کند ؟ آیا فیلم  پیتر جکسون جزیی از برنامه های تخیل پردازانه واعظان مسیحی صهیونیست نیست ؟  آیا می توان به سخن کوته اندیشان بسنده کرد ، دست از "توهم توطئه " برداشت ، سرخویش گرفت و راه خود رفت ؟ اما به عنوان دومین نقد،این نقد را از وبلاگ آرماگدون می آورم گرچه آن را بسیار ناقص و غیر مکفی میدانم و معتقدم که برای چنین اثر عظیمی باید بیش از پنجه صفحه نقد و تحلیل نوشت...  به این امید که نقدهایی این چنین هر روز قوی تر از دیروز شوند: (متاسفانه پس از چندی عكس های همراه نقد از بین رفت!)

 نبردآخرالزمان واربا ب حلقه ها

کمتر کسی است که فیلم ارباب حلقه ها را ندیده باشد. فیلمی جذاب، با جلوه های ویژه کم نظیر و زیبا، به همراه بازیگر سرشناس و پرطرفدار ویا به قولی سوپراستار و به طور کلی فیلمی پرخرخ. فیلمی که همچون نمونه های مشابه خود با هزینه های بسیاز زیاد هدفی خواص را دنبال میکند.
 فیلمی که نبرد آخرالزمان را در دنیایی خیالی  بین نیروهای خیر و شر نشان میدهد. فیلمی که در آن حلقه نمادی از سرزمین بیت المقدس است که از گذشته های دور مسلمانان و صهیونیستها بر سر حاکمیت آن در جنگ و ستیز بوده اند. و نیروهای خیر بر آن شده اند تا با از بین بردن این حلقه (تخریب مسجدالاقصی) به عمر نیروهای اهریمنی پایان دهند.در این فیلم نیز همچون نمونه های دیگر شیطنتهای عمدی و نه سهوی برای تشبیه نیروهای اهریمنی به مسلمانان و منجیان دنیا به صهیونیستها در نبرد آخرالزمان صورت گرفته است. به عنوان مثال در این فیلم  نیز همانند نمونه های مشابه، جنگجویان سپاه خیر و الهی از نظر ظاهری شبیه جنگویان صلیبی می باشند.

و یا سارومان، جادوگر تاریکی و یکی از نیروهای اهریمن از نظر ظاهری شبیه به شهید شیخ احمد یاسین ، رهبرمعنوی جنبش حماس میباشد.

شیخ احمد یاسین - سارومان

ویا اینکه گراندالف ، جادوگر سپید و یکی از قهرمانان فیلم در صحنه های از فیلم از کلاه کوچک مخصوص یهودیان(عرقچین سفید یا کیپا) استفاده میکند.و یا دصحنه ای دیگر از فیلم برای منفور نشان دادن عملیات شهادت طلبانه، یکی از نیروهای اهریمنی با انجام عملیات انتحاری دروازه شهر را با باروت منفجر میکند.و نمونه های بسیار دیگر.

نیروهای اهریمنی

واما حرف آخر: به طور حتم اگر دربطن این فیلم کمی بیشتر دقت کنیم نمونه های بسیاری از این شکل پیدا خواهیم کرد. و این وظیفه من وشماست تا امثال این توطئه ها را با اطلاع رسانی دقیق به دیگران خنثی کنیم.ما را ازنظرات خو بی نصیب نگذارید.یا علی مدد.تک تیرانداز.  

اطلاعات کلی درباره سه‌گانه ارباب حلقه‌های پیتر جکسون! 

                                                                     

کارگردان : Peter Jackson

نویسندگان:  Peter Jackson, Frances Walsh, Philippa Boyen Stephen Sinclair,

بازیگران:Elijah Wood, Sir Ian McKellen, Sean Astin, Billy Boyd, Orlando Bloom, Kevin Conway, Brad Dourif              رده سنی هر سه فیلم PG-13 تعیین شده است. 

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring    ارباب حلقه‌ها۱: یاران حلقه

تاریخ انتشار : 19 دسامبر 2001     مدت 178 دقیقه       خلاصه فیلم :

بیلبو بگینز در شب جشن تولد خویش تصمیم به ترک دهکده هابیت‌ها در شایر می‌گیرد و به خاطر قولی که به دوست جادوگرش گندالف داده‌است، حلقه‌ای جادویی را که سال‌ها پیش در سفری دیگر پیدا کرده‌بود، برای برادرزاده‌اش فرودو به جای می‌گذارد. گندالف پس از مدتی دوباره به شایر بر می‌گردد و در دیداری با فرودو پس از اطمینان از آنچه که به خاطرش بازگشته بود، رازی بزرگ را با او در میان می‌گذارد. حلقه‌ای که بیلبو برای او به یادگار گذاشته متعلق به سائورن، ارباب تاریکی است. فرودو به همراه سه هابیت دیگر به نام‌های سام، پی‌پین و مری به دستور گندالف راهی ریوندل، محل سکونت الف‌ها می شوند و در راه خود با فردی به نام استرایدر آشنا و همسفر می‌شوند. در ریوندل شورایی برای تصمیم‌گیری در مورد حلقه تشکیل می‌شود و در نهایت گروهی 9 نفره شامل چهار هابیت به همراه لگولاس الف، گیملی دورف، استرایدر (یا همان آراگورن) و انسانی دیگر به نام بورومیر و گندالف جادوگر برای نابودی حلقه، سفری پر‌خطر را به سوی سرزمین موردور آعاز می‌کنند.

      The Lord of the Rings: The Two Towers      ارباب حلقه‌ها۲: دو برج

تاریخ انتشار : 18 دسامبر ‏2002‏       مدت 179 دقیقه

خلاصه فیلم: فرودود و سام پس از جدا افتادن از سایرین مسیر خود را به سوی موردور ادامه می‌دهند تا حلقه را نابود کنند. آراگورن، لگولاس و گیملی برای آزاد کردن پی‌پین و مری که اسیر شده‌اند راه خود را ادامه می‌دهند و در این میان با واقعیتی عجیب روبه‌رو می شوند؛ گندالف زنده است. از طرف دیگر مری و پیپ‌ین که از چنگ نیروهای یوروک-های گریخته‌اند با موجوداتی به نام انت‌ها آشنا می‌شوند که به قول خودشان چوپان درختان هستند. با کوشش مری و پی‌پین آن‌ها علیه سارومان وارد عمل می‌شوند و آیزنگارد را مورد هجوم قرار می‌دهند. گندالف و سه همراهش به سوی روهان حرکت کرده‌اند تا از پادشاه آنان برای مبارزه علیه سائورون کمک بخواهند. در این زمان سایه تاریکی بر Middle-earth افزایش می یابد و ارتش Dark Lord به سمت گوندور می تازند.

 The Lord of the Rings :The Return of the King     ارباب حلقه‌ها۳: بازگشت پادشاه

تاریخ انتشار: 17 دسامبر 2003  مدت 201 دقیقه    

 خلاصه فیلم:  فرودو و سام به کمک گالوم به سرزمین تاریکی (موردور) نزدیک می‌شوند تا حلقه را در آنجا به درون آتش کوه هلاکت انداخته و نابود سازند. آن‌ها در مسیرشان با عنکبوت غول آسا و مرگباری به اسم شالوب مواجه می‌شوند که بایستی با آن مبارزه کنند. از سوی دیگر یاران گندالف جادوگر متشکل از آراگورن، لگولاس و گیملی و دوستان هابیت خود مری و پی پین، در آستانه نبرد نهایی و بزرگ با افراد سائورون با هم متحد می‌شوند. آراگون در تلاش است تا به عنوان وارث تاج و تخت ایزیلدور اعلام موجودیت کند. قوای سائورون برای از بین بردن نژاد انسان‌ها پایتخت گوندور را محاصره کرده‌اند. گندالف نیز در تلاش است تا به ارتش شکست‌خورده گوندور نیروی تازه‌ای ببخشد و برای این کار از کمک پادشاه روهان که جنگاورانش را برای شرکت در این نبرد عظیم فرستاده نیز بهره‌مند است. اینجا پایان یک دوران از زندگی دنیا است.


نوع مطلب : اخر الزمان، صهیونیسم، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 1397/09/20 20:34
I am genuinely glad too glance aat this weblog poswts which consists of plenty
of useful information, thanks for providing these kknds of information.
پنجشنبه 1397/09/15 17:19
Hey there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.

Is iit difficult to set up your own blog? I'm nnot very techincal but I can figure things out
ppretty quick. I'm thinking about setting upp my ownn but I'm not sure where to start.
Do you have any tips or suggestions? Appreciate it
پنجشنبه 1397/09/15 14:55
Thanks for your personal marvelous posting!
I really enjoyed reading it, you're a great author.
I will remember to bookmark your blog and may come back sometime
soon. I want to encourage one to continue your great posts, have a
nice afternoon!
پنجشنبه 1397/09/15 07:21

Wonderful forum posts. With thanks!
cialis 5 mg funziona look here cialis order on line we recommend cialis best buy cialis per paypa cialis rezeptfrei sterreich prix de cialis non 5 mg cialis generici cialis daily dose generic sublingual cialis online achat cialis en suisse
چهارشنبه 1397/09/14 20:01
Greetings! This is my first comment here so
I just wanted tto give a quick shout out and tell
you I really enjoy reading your blog posts. Can you recommend aany othher blogs/websites/forums that deal wiyh
the same topics? Thank you!
چهارشنبه 1397/09/14 12:31

With thanks. An abundance of postings!

i recommend cialis generico cialis 5 mg effetti collateral prezzo cialis a buon mercato chinese cialis 50 mg cialis for sale cialis alternative click here cialis daily uk cialis generico milano cialis with 2 days delivery how to purchase cialis on line
چهارشنبه 1397/09/14 01:02

Great content. Thank you.
cialis generisches kanada cialis kamagra levitra cialis generique india cialis 100mg cost i recommend cialis generico warnings for cialis cialis super acti tadalafil 20mg price cialis wal mart pharmacy cialis generika in deutschland kaufen
سه شنبه 1397/09/13 02:38

Wow tons of valuable facts!
weblink price cialis cialis patentablauf in deutschland cialis manufacturer coupon cialis from canada deutschland cialis online cialis savings card cialis coupon only best offers 100mg cialis free generic cialis order generic cialis online
دوشنبه 1397/09/12 13:35

You've made the point.
cialis 5 mg scheda tecnica buy name brand cialis on line cialis 5mg billiger cialis generico lilly buy cialis online 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis 30 day sample cialis generic tadalafil buy wow cialis tadalafil 100mg cialis dosage recommendations
دوشنبه 1397/09/12 02:19

You actually reported it very well.
generic cialis 20mg uk recommended site cialis kanada buy cialis online nz cialis para que sirve discount cialis cost of cialis cvs cialis dosage amounts precios de cialis generico cialis italia gratis generic cialis 20mg tablets
یکشنبه 1397/09/11 13:28

Position effectively applied..
viagra vs cialis vs levitra we choice free trial of cialis cialis free trial where do you buy cialis online cialis viagra vs cialis vs levitra callus cialis rckenschmerzen cialis cipla best buy only best offers 100mg cialis
یکشنبه 1397/09/11 02:07

You actually revealed it terrifically!
when will generic cialis be available achat cialis en suisse cialis wir preise cialis 5mg billiger are there generic cialis cialis cuantos mg hay cialis en 24 hora we recommend cialis best buy preis cialis 20mg schweiz we like it cialis soft gel
شنبه 1397/09/10 13:29

Regards. An abundance of tips.

enter site 20 mg cialis cost chinese cialis 50 mg precios de cialis generico cialis kaufen wo cialis kaufen wo we like it cialis price compare prices cialis uk cialis sicuro in linea canadian cialis estudios de cialis genricos
شنبه 1397/09/10 12:09
Attractive section of content. I just stumbled upon your
web site and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed
account your blog posts. Any way I will be subscribing to
your feeds and even I achievement you access consistently quickly.
شنبه 1397/09/10 01:39

Valuable info. Regards!
tarif cialis france pastillas cialis y alcoho tadalafil 5mg prix de cialis cialis uk next day usa cialis online 40 mg cialis what if i take pastillas cialis y alcoho cialis tablets australia generic cialis review uk
جمعه 1397/09/9 14:20

Incredible a good deal of wonderful data!
cialis 20 mg we use it cialis online store click here cialis daily uk cialis en mexico precio cialis taglich we choice free trial of cialis generic cialis in vietnam bulk cialis cialis 5 effetti collaterali cialis generico lilly
جمعه 1397/09/9 11:28
Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your blog?
My website is in the exact same area of interest as yours and my visitors would really benefit from a lot of the information you present here.
Please let me know if this ok with you. Thanks!
جمعه 1397/09/9 06:41
When I initially commented I seem to have clicked on the -Notify
me when new comments are added- checkbox and from now onn whenever a comment is added I get 4 emails with the same comment.
Perhaps there iis an easy method youu can remove me from that
service? Cheers!
جمعه 1397/09/9 06:23
I am really impressed along with your writing talewnts as smartly
as woth the format in your weblog. Is that this a paid topic or did you customize it your self?
Either way stay up the excellenmt high quality writing,
it is uncommon to see a great weblog like this one nowadays..
جمعه 1397/09/9 05:42
I know this if off topic but I'm llooking into starting my own weblog and was wondering what all is
required to get set up? I'm assuming having a bllog like yours would cost a pretty penny?

I'm not very internst savvy sso I'm not 100% certain. Any suggestions or advice
would bee greatly appreciated. Many thanks
پنجشنبه 1397/09/8 21:28
Right now it looks like BlogEngine iss the top blogging plstform out
therre right now. (from what I've read) Is that what you are using on yyour blog?
پنجشنبه 1397/09/8 15:13

Kudos, Numerous posts.

generic cialis pill online what is cialis cialis cost cialis rckenschmerzen buying cialis on internet we like it cialis price where to buy cialis in ontario costo in farmacia cialis wow look it cialis mexico free generic cialis
پنجشنبه 1397/09/8 14:30
I'm not sure where you are getting your information, but great topic.
I needs to spend some tije learning much more or understanding more.
Thanks for wonderful information I was looking for this information foor my mission.
پنجشنبه 1397/09/8 05:50
Howdy just wanted to give you a quick heads up aand let you knoow a few of the pictures aren't loadinng
correctly. I'm not sure why but I think its a linking issue.

I've tried it in two different browsers and bth how the same results.
چهارشنبه 1397/09/7 14:34

Nicely put, Cheers!
try it no rx cialis cialis 20mg prix en pharmacie callus buy cialis online legal safe site to buy cialis online wow cialis 20 link for you cialis price cialis kamagra levitra cialis 100 mg 30 tablet acheter du cialis a geneve
چهارشنبه 1397/09/7 02:36

Nicely put. Appreciate it!
acheter cialis kamagra cialis lowest price tarif cialis france cialis bula trusted tabled cialis softabs buy cialis online cheapest how to purchase cialis on line prices for cialis 50mg buying cialis in colombia we like it cialis price
چهارشنبه 1397/09/7 01:30
I have been exploring for a bbit for any high quality articles or weblog posts in this sort of area .
Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this
web site. Studyuing this info So i'm satisfied to
exhibit that I have an incredibly excellent uncanjny feeling I came upon exactly what I
needed. I such a lot without a doubt will make sure to do not overlook this web sitge and give it a
glance on a relentlwss basis.
سه شنبه 1397/09/6 09:26
Everything is very open with a precise clarofication of the issues.
It was definitely informative. Your site is useful. Thank
you for sharing!
سه شنبه 1397/09/6 02:55
Terrific work! Thatt is the tygpe of information that are meant to be
shared arouund the net. Disgrace on Google for not positioning this post upper!

Come on over aand seek advice from my web
site . Thanks =)
یکشنبه 1397/09/4 14:30
Hello, There's no doubt that your blog could possikbly be having browsrr compatibility issues.
Whenever I look at your website inn Safari, it looks fine however when opening iin I.E.,
itt has some overlapping issues. I just wanted to provide
you with a quick heads up! Apart from that, fantastic blog!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30