تبلیغات
برای ظهـور... - خلافت الهی در عصر غیبت با ولایت فقیه محقق می شود
 
                                                        
درباره ما


سردبیران پژوهش ها : محمد بصیرزاده و وحید غفوری
نشان ما
نظرسنجی
شما چه مطالبی را بیشتر می پسندید؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
مهدویت امام زمان (عج)

الهم عجل ولیک الفرج

مقام معظم رهبری 3

                                                                                                                                                                                    
چه زمانی انتظار می تواند دراصلاح جامعه اسلامی موثر باشد؟

زمانی می توان از نقش انتظار در اصلاح دولت اسلامی بحث کرد و از آن در قبال شاخصه های انتظار توقع مسئولیت داشت که برای ایده انتظار نقش محوری قائل شویم و بپذیریم که دولت اسلامی براساس انتظار شکل گرفته است و در واقع انتظار را خاستگاه دولت اسلامی و مشروعیت آن را در عصر غیبت بدانیم. در این صورت بحث از وظیفه دولت اسلامی در قبال شاخصه هان انتظار در اصلاح دولت اسلامی معقول خواهد بود زیرا با این تلقی شاخصه های انتظار در بقا دولت اسلامی و پویایی و بالندگی آن تاثیرگذار خوهد بود.

رویکردهای دولت در قبال انتظار چگونه می تواند باشد؟

در نقد و بررسی علمکرد دولت اسلامی در قبال ایده انتظار دو حالت ممکن است وجود داشته باشد.

1-دولت اسلامی با الگو قرار دادن همه شاخصه ای انتظار در حوزه های مختلف سعی کرده همه برنامه ریزی ها و قوانین را بر طبق آن ها جلو ببرد و از آن ها عقب نماند در این صورت عملکرد او مطلوب ارزیابی شده و نمره خوبی دریافت می کند و در حقیقت رمز استقرار و بقا خود را یافته است.

در این صورت اگر از نقش انتظار در اصلاح دولت اسلامی بحثی به ماین آید صرفا تاکید بر اهمیت نقش انتظاردر دولت اسلامی است.

2-دولت اسلامی ممکن است در برنامه ها و راهبردهای خود به هیچ یک از شاخصه های انتظار توجه نکرده و به آن ها عمل نکند که در این صورت لازم است تغییرات اساسی در دولت به وجود آید و اصلاحات بنیادین در آن محقق شود تا بتواند خود را با معیارهای انتظار هماهنگ سازد و یا ممکن است به برخی از معیارها عمل کند و برخی دیگر مورد غفلت واقع شوند. در این صورت نیز لازم و ضروری است تا دولت اسلامی به آن معیارها توجه کند و در برنامه های خود از آن رهنمود گیرد و از این طریق اصلاحاتی را در خود به وجود آورد و نقایص موجود را برطرف نماید.

 

معیار سنجش کارآمدی دولت اسلامی باید بر چه اساسی باشد؟

در سنجش کارآمدی دولت اسلامی اصل با تحقق آرمان های معنوی است و در عین حال باید به ملاک های مادی نیز توج شود. و ارتقاء سطح مادی زندگی مردم مدنظر دولت اسلامی باشد تا جامعه از قافله علم و تمدن و دست آوردهای علمی عقب نماند و همواره همراه با زمان حرکت کند. در عین حال اصل با ارزش های معنوی است . در نتیجه درتعارض بین ارزش های مادی و معنوی، ارزش های معنوی مقدم خواهند بود. بنابراین اگر در برنامه ها و سیاست گذاری های دولت اسلامی طرح ها و لوایح و قوانین به گونه ای ساماندهی شوند که فقظ توسعه زندگی مادی مردم را بدنبال داشته باشد و از ارزش های معنوی غافل شود، دولت اسلامی باید در برنامه های خود تغییراتی به وجود آورد و اصلاحاتی انجام دهد تا سمت و سوی حرکت خویش رابرای تحقق ارزش های معنوی جهت دهد.

 

مولفه های اعتقادی انتظار در دولت اسلامی چیست؟

در دولت اسلامی خدامحوری باید اصل و اساس همه برنامه ها، قوانین و جهت گیری ها باشد. دولت اسلامی باید زمینه ها، شرایط و راهکارهای لازم را به منظور حاکمیت توحید و عبودیت و بندگی خداوند فراهم کند و دراین زمینه برنامه هایی را تدوین و اجرا نماید تا همه مردم خدامحور باشند و عبودیت و بندگی در سطوح و لایه های مختلف جامعه نفوذ کند. توقع بر آن است که در یک جامعه منتظر مظاهر مختلف توحید و یکتاپرستی مشاهده شود و زمینه های نشو و نمای توحیدی برای همه اقشار جامعه فراهم آید. بنابراین دولت اسلامی باید به گونه ای برنامه ریزی کند و با نظارت دقیق بر عملکرد نهادهای مسئول در این زمینه، نظیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، اداره اوقاف و امور خیریه، سازمان حج و زیارت و ... از آنان مسئولیت اجرای این رسالت را بخواهد. علاوه بر خدامحوری و ولایت الهی، ولایت نبوی، علوی و فقیه نیز باید مدنظر دولت اسلامی باشد و در برنامه ریزی ها و راهبردهایش جزو استراتژی و برنامه دائمی محسوب شود. زیرا تحقق ولایت و خلافت الهی در زمین و مترتب شدن بسیاری از آثار و نتایج ولایت الهی مبتنی بر ولایت و رهبری افرادی با شرایط و ویژگی های خاص می باشد که در رویکرد شیعی با ولایت نبوی و علوی و در عصر غیبت و انتظار با ولایت فقیه قابل تحقق و دسترسی است.

 

مولفه های سیاسی اجتماعی انتظار در دولت اسلامی کدام است؟

از دیگر رسالت های دولت اسلامی این است که زمینه های تحقق همه اصول و مولفه های سیاسی و اجتماعی را که از اسلام واندیشه انتظار به دست می آید، فراهم آورد و سعی و تلاشش بر این باشد تا از این اصول و شاخصه ها پاسداری نماید واز آنها تخطی نکند. شرح تفصیلی وظیفه دولت اسلامی درقبال تک تک اصول و مولفه های سیاسی و اجتماعی بحث مفصلی است فقط به ذکر این نکته اکتفا می شود که به منظور حفظ عزت واستقلال دولت اسلامی و عزت امت اسلامی، آمادگی نظامی و دفاعی و پیشرفت های لازم در این زمینه از رسالت های مهم دولت اسلامی است و ایده انتظار بر آن تاکید زیادی دارد.

وقتی چنین آمادگی در امت اسلامی به وجود آید به تعبیر قرآن کریم، دشمنان خدا و مومنین از آن وحشت خواهند کرد:

"وَأَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَمِنْ رِبَاطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّکُمْ ..."انفال/60
شما مؤمنان باید براى مقابله با کافرانى که پیرامون شمایند، آنچه در توان دارید از نیروى رزمى و اسبان بسته ( آماده نبرد ) فراهم آورید تا بدین وسیله کسانى را که دشمن خدا و دشمن شمایند بترسانید ]و اندیشه هجوم به مسلمانان را از آنان سلب کنید[ و نیز باید براى مقابله با دشمنان دیگرى که غیر از اینانند و شما از آنان بى خبرید و خدا به وجودشان آگاه است نیروى رزمى آماده کنید ، و بدانید که هر چیزى را در راه خدا هزینه کنید ، بى کم و کاست به شما بازگردانده مى شود و بر شما ستم نخواهد شد .

انفال/60 . و در نتیجه جرأت حمله و تجاوز به دولت اسلامی را نخواهند داشت و کوچکترین اهمال دولت اسلامی در این زمینه غیر قابل جبران و گذشت خواهد بود.

 

جایگاه بعد فرهنگی در انتظار چگونه است؟

یکی دیگر از رسالت های مهم دولت اسلامی در رابطه با مولفه های انتظار، رسالت فرهنگی آن است. زیرا جهالت و ضلالت دو عامل مهم انحطاط جوامع به شمار می روند. بنابراین مهم ترین هدف دولت اسلامی در بخش فرهنگ باید به جهالت زدایی معطوف شود تا با رفع جهل و نادانی، علم و کتاب و حکمت جایگزین آن شود و تزکیه و تهذیب روح جانشین ضلالت و گمراهی اخلاقی و انحراف عملی شود.

برای تحقق این رسالت مهم، دولت اسلامی موظف است با برنامه ریزی دقیق و کارآمد، زمینه های ارتقاء فرهنگی جامعه خصوصا فرهنگ دینی را فراهم آورد. یکی از وظایف مهم دولت اسلامی دراین زمینه ایجاد شرایط لازم برای تعلیم آموزهای دینی و ترویج آن در جامعه می باشد تا از این طریق بنیه اعتقادی جامعه قوت پیدا کند و در نتیجه از انحراف جلوگیری شود.

 

 

شاخصه های اقتصادی انتظار در دولت اسلامی چیست؟

در اسلام به مسائل اقتصادی نیز همانند مسائل معنوی توجه شده است. وقتی به برنامه ها، قوانین ودستورات اسلام در این زمینه توجه می کنیم، راهکارهای مختلفی جهت ارتقا سطح زندگی مادی همه افراد جامعه مشاهده می شود از جمله

1-اسلام اجازه نمی دهد ثروت مملکت دردست گروه خاصی باشد وهرگز به دست دیگران نرسد، بلکه باید در تمام اقشار جامعه جاری و ساری باشد.

2-همان طور که دراسلام احتکار کالاهای مایحتاج عمومی ممنوع است، احتکار مال و پول که بیان گر قدرت اقتصادی جامعه است نیز ممنوع شده است.

3-اسلام تصرف مسرفانه اموال را ممنوع کرده است

4-اسلام دادن اموال به افراد سفیه و کم خرد را ممنوع کرده تا از تصرف مسرفانه جلوگیری کند.

5-از دیدگاه اسلام مال مایه قیام و به مثابه ستون فقرات جامعه اسلامی محسوب می شود. خداوند درقرآن کریم می فرماید: " وَلَا تُؤْتُوا السُّفَهَاءَ أَمْوَالَکُمُ ..." نساء/5

و از این جهت فرد یا گروهی که فقیر باشند بدین سبب به آن ها فقیر می گویند که ستوان فقرات اقتصادی آن ها شکسته است و توان و قدرت قیام را ندارند.

دولت اسلامی با رهنمود از این قوانین و مولفه ها، موظف است با تدوین برنامه های لازم وقوانین کارآمد، به وضعیت اقتصادی جامعه سرو سامان دهد واصلاحاتی در آن به وجود آورد واز هدر رفتن سرمایه جلوگیری نماید تا شاهد اقتصاد پویا وفراگیر در جامعه منتظر باشیم.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

نوع مطلب : ایران اسلامی، 
برچسب ها : خلافت، عصر غیبت، ولایت فقیه،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 1396/01/28 04:50
Wow, this post is pleasant, my sister is analyzing such things, so I am going
to let know her.
شنبه 1396/01/19 23:08
It's really a great and useful piece of info. I'm satisfied that
you shared this helpful information with us. Please
keep us up to date like this. Thanks for sharing.
جمعه 1396/01/18 17:04
What a information of un-ambiguity and preserveness of precious familiarity
about unexpected emotions.
شنبه 1391/12/5 17:40
وبلاگ خوبی داری.ایشالا موفق باشی
سید حسین محفوظی

سلام
ممنون از بازدید و ثبت نظر و نظر لطف شما
بازهم سر بزنید خوشحال میشیم
در پناه حق موفق باشید
یاعلی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر